W dniach 26 – 30 października na czterech warszawskich scenach zagrane zostaną spektakle w ramach – organizowanego już po raz piąty przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – przeglądu polskiej dramaturgii współczesnej Nówka Sztuka. Pokazywane po raz pierwszy w stolicy przedstawienia to produkcje nowe i nagrodzone w 25. Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki współczesnej. W piątek (27.09) rozpoczęła się sprzedaż karnetów i biletów na spektakle, wśród których są propozycje dla dorosłych, młodzieży i dla dzieci.

"Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach", fot. Michał Ramus
Spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Dorastających widzów (przedstawienie adresowane jest do osób w wieku 11+) zainteresuje „Staś i Zła Noga”, w którym mama, jaką każdy chciałby mieć, dzielnie i z dowcipem idzie przez życie ze swoim synkiem i jego chorą nogą. Spektaklowi towarzyszą warsztaty (zapisy: bilety@instytut-teatralny.pl). Najmłodsza publiczność (6+) w spektaklu „Pod adresem marzeń” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach pozna magiczną historię jednego budynku, który zmieścił w sobie całą historię miasta.

"Staś i zła noga", fot. Przemysław Jendroska
Czeka nas też czytanie performatywne wyprodukowane przez Instytut Teatralny. Małgorzata Warsicka wyreżyseruje tekst Przemysława Pilarskiego „Wracaj”, nagrodzony nie tylko w 25. OKnWPSP, ale także prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.
Pełny program Nówki Sztuki 2019 oraz szczegółowe opisy poszczególnych wydarzeń znajdują się na stronach nowka-sztuka.pl oraz instytut-teatralny.pl.
Bilety branżowe: pr@instytut-teatralny.pl
Partnerzy piątej edycji przeglądu Nówka Sztuka: TR Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa, ATM Studio, ZAikS, GOOUT.NET.
___________________
Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ustanowiony został w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki Kazimierza Dejmka. Ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prowadzony przez Instytut Teatralny